Powróć do wszystkich aktualności Wystawa o Natalii Gorbaniewskiej

gorbi.JPGZ okazji Dni pamięci Natalii Gorbaniewskiej (29–30 listopada 2014 r.) na ul Świdnickiej koło Hotelu Monopol jest eksponowana wystawa biograficzna o Natalii Gorbaniewskiej. W rocznicę jej śmierci przywołana zostanie jej działalność, a także związki z Wrocławiem. 

Na zaproszenie Rafała Dutkiewicza, prezydenta miasta Wrocław i Fundacji „Za Wolność Waszą i Naszą” 29-30 listopada 2014 roku przyjaciele Natalii Gorbaniewskiej, byli uczestnicy demonstracji na Placu Czerwonym, weterani walki z komunizmem, politycy ze wschodu zbierają się aby uczcić pamięć wielkiej obywatelki Europy i zaprotestować przeciwko wojnie i nienawiści.25 sierpnia 1968 roku na Placu Czerwonym w Moskwie wyszła na demonstracje protestu przeciwko agresji wojsk Związku Sowieckiego i jego satelitów na Czechosłowacje. Ten głos protestu mimo wysiłków propagandy komunistycznej nie dało się zagłuszyć, mimo surowych represji nie dało się złamać uczestników protestu. Dziś w Europie znów wojna. Gdyby Natalia Gorbaniewska była wśród nas dziś, jej głoś protestu na pewno znów był by słyszalny. Dlatego we Wrocławiu, mieście, które Natalia uważała za swoją „drugą ojczyznę” w dniach 29-30 listopada 2014 roku zbierają się weterani walki z komunizmem, politycy ze wschodu, czyj głos protestu jest zagłuszany we własnej ojczyźnie, tak jak głoś Natalii prawie 46 lat temu. Zbierają się, aby uczcić pamięć wielkiej obywatelki Europy i zaprotestować przeciwko wojnie i nienawiści.

 Do Wrocławia przyjadą jej synowie z rodzinami, weterani ruchu dysydenckiego w Związku Sowieckim: Władimir Bukowski, Viktor Fainberg, Paweł Litwinow, Mustafa Dżemilew; weterani polskiej „Solidarności”: Mirosław Chojecki, Zbigniew Gluza, Karol Modzelewski, Henryk Wujec, Kornel Morawiecki; znani intelektualiści z Rosji: Grigorij Jawliński, Boris Niemcow, Wiktor Szenderowicz, Wiktor Jerofeew; Ukrainy, Białorusi, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, dla których imię Natalii Gorbaniewskiej jest sztandarem walki z komunizmem, walki o demokrację, prawa człowieka, przeciwko wojnie. Będą wśród nich również obrońcy praw człowieka, pisarze, znawcy twórczości i działalności społeczno-politycznej Natalii Gorbaniewskiej, jej uczniowie.

 Głównymi elementami „Dni pamięci NG” będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Natalii Gorbaniewskiej, konferencja „Przeciwko Wojnie i Nienawiści”, pokaz filmu „Paralele, wydarzenia, ludzie” i organizację wieczoru wspomnień z recytacją jej wierszy. Ważnym elementem obchodów „Dni pamięci NG” będzie aspekt pacyfistyczny, protest przeciwko wojnie, to, co na pewno zrobiłaby Natalia, gdyby nie jej za wczesna śmierć.

Wrocław nie przypadkowo jest zaproponowany na miejsce przeprowadzenia „Dni pamięci NG”. Natalia była przez laty szczególnie związana z tym miastem. Była od początku przewodniczącą jury Nagrody Literackiej Europy Środkowej i Wschodniej „Angelus”. W roku bieżącym przyznana została pierwsza edycja honorowego wyróżnienia „Angelusa” – Nagroda Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Natalia aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym stolicy Dolnego Śląska. Tu kierowała warsztatami poetyckimi dla rosyjskich tłumaczy poezji polskiej, publikowała swoje książki.


Powróć do wszystkich aktualności