Powróć do wszystkich aktualności Premiera „Złotej drużyny”

zlota_druz_okladka.jpg

Wyprodukowany przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” dokument opowiadający o największych sukcesach Śląska Wrocław będzie można obejrzeć przed piątkowym meczem z Legią Warszawa na Stadionie Miejskim (7.12.2012 r.). Rozpoczęcie projekcji o godz. 19.40.

Piłkarski sezon 1976-1977 był jednym z najlepszych w historii WKS Śląsk. W maju 1976 r. klub zdobył Puchar Polski, a rok później został Mistrzem Polski. Dodatkowe triumfy w piłce ręcznej oraz koszykówce sprawiły, iż Wrocław w tamtym okresie można było uznać za sportową stolicę kraju. Komunistyczni propagandziści skwapliwie wykorzystywali sportowe sukcesy do celów politycznych. Do stolicy Dolnego Śląska zjeżdżali dygnitarze rządowi, partyjni i wojskowi. Druga połowa lat siedemdziesiątych to szczególny moment również w historii Polski. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza, w wyniku której ogłoszono podwyżki cen nawet do 70%, doprowadziła do protestów społecznych. Protesty w Ursusie i Radomiu zakończone bezpardonową pacyfikacją robotników unaoczniły prawdziwy obraz pseudoliberalnej ekipy Gierka. Powstaje KOR a po zabójstwie w Krakowie Stanisława Pyjasa Studencki Komitet Solidarności. Wydarzenia te odbiły się głośnym echem we Wrocławiu. W czerwcu 1976 roku przerwano pracę w PZL Hydral, Aspie itd., a jesienią 1977 r. rozpoczał działalność wrocławski SKS. Był to początek końca PRL-u.

Film opowiada o drodze Klubu do tytułu Mistrza. Przypomina gwiazdy piłkarskie, trenerów, działaczy i pracowników z tamtych lat oraz ich dalsze losy – zwycięstwa i porażki. Opowiada, jak konkurencja postrzegała Śląsk i z jakimi przeciwnikami przyszło mu walczyć. Całość narracji prowadzona jest na tle historii ówczesnej Polski i Wrocławia.

Specjalne podziękowania dla firmy Impel S.A., bez której realizacja filmu nie byłaby możliwa.

 

Scenariusz i realizacja:Patrycja Spychalska i Radosław Poraj-Różecki

Zdjęcia / Montaż: Mateusz Duzinkiewicz (Montage.pl)

Współpraca: Sylwester Kozłowski

Muzyka: Krzysztof Klimko

Udźwiękowienie: Michał Paradowski

Kierownik produkcji: Agnieszka Stachowiak

W filmie użyto zbiorów prywatnych: Piotra Hawałeja, Władysława Żmudy, Jarosława Szandrocho

Dokumentacja: Dariusz Dąbrowski

Transport: Mateusz Mikita

Producent wykonawczy: Poraj-Media Radosław Poraj-Różecki

Produkcja: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”


Powróć do wszystkich aktualności