Powróć do wszystkich aktualności Premiera komiksu o bł. Czesławie

czeslaw.jpgKomiks opowiadający historię życia bł. Czesława będzie można zobaczyć już w najbliższą niedzielę (29.12.2013 r.) we wrocławskim kościele św. Wojciecha. Na sztalugach ustawione zostaną plansze z poszczególnymi stronami ilustrowanej historii o Błogosławionym. Po mszy św. o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie z autorem komiksu – Juliuszem Woźnym.

Powstanie komiksu związane jest z obchodzonym w tym roku jubileuszem 300-lecia wyniesienia na ołtarze bł. Czesława Odrowąża i 50. rocznicą ustanowienia go patronem miasta Wrocławia. 

Komiks, zatytułowany „1241”, to stylizowana na średniowieczną kronikę narracja, opowiadająca o życiu zakonnika, który na początku XIII wieku założył wrocławski klasztor dominikanów. Głównym motywem komiksu jest najazd Mongołów na Dolny Śląsk w 1241 roku i wymodlony przez Czesława cud, który miał ocalić Wrocław przed najeźdźcami.

 Chciałem pokazać grozę tamtego wydarzenia – mówi Juliusz Woźny  Dla ówczesnych ludzi mongolska nawałnica kojarzyła się z apokalipsą. Najeźdźcy palili miasta, wsie, a nawet świątynie z ludźmi szukającymi w nich schronienia. Odbierano to jako zagładę chrześcijańskiego świata. Na tym tle tym bardziej wyraziście jawi się postać Błogosławionego Czesława – dodaje Woźny.

Co skłoniło rysownika do zajęcia się osobą żyjącego prawie 800 lat temu zakonnika? – Jego postać jest mi bliska, bo jako student pisałem pracę magisterską o kaplicy bł. Czesława we wrocławskim kościele dominikanów. W roku jubileuszu chcę upamiętnić go w komiksie – tłumaczy artysta.

To nie pierwszy komiks Juliusza Woźnego o tematyce religijnej. Artysta w obrazkowej formie przedstawił też historię powstania słynnego orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku, którego pomysłodawcą był kard. Bolesław Kominek z Wrocławia.

– Czasem nam się wydaje, że to trywialny przekaz, ale komiks, czyli opowieść ilustrowana cyklem obrazów, był obecny w każdej cywilizacji. Także średniowieczne chrześcijaństwo się nim posługiwało tworząc »Biblia Pauperum«, za pomocą której tłumaczono treści wiary prostym ludziom – mówi Juliusz Woźny podkreślają, że komiks to fenomenalna forma przekazu, która doskonale trafia do współczesnego człowieka hołdującego kulturze obrazkowej i nie powinniśmy umniejszać jej znaczenia.

Czesław Odrowąż urodził się około roku 1180. Badania genetyczne wykluczyły podawaną przez dawnych kronikarzy informację, iż był bratem Świętego Jacka. Obaj jednak jednocześnie przyjęli w Rzymie habity dominikańskie z rąk Świętego Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. Niepotwierdzona przez badania tradycja mówi, że w drodze do Polski Czesław założył klasztor w Pradze czeskiej. Z całą pewnością był natomiast w 1226 roku założycielem klasztoru przy wrocławskim kościele Świętego Wojciecha.

Tradycja przypisuje mu uratowanie Wrocławia od zniszczenia podczas najazdu mongolskiego w 1241 roku. Czesław modlił się o ocalenie miasta, wchodząc na wały i zachęcając obrońców do stawiania oporu. Jan Długosz opisał cud ukazania się na niebie ognistej kuli, jaki zakonnik miał wymodlić w czasie oblężenia Wrocławia przez Mongołów, co odstraszyło najeźdźców.

Zmarł 15 lipca – datę dzienną potwierdzają dokumenty. Nie ma natomiast pewności, czy nastąpiło to w 1242 roku, jak podają późniejsze kroniki. Jego liturgiczne wspomnienie przypada na dzień 20 lipca. W 1713 roku papież Klemens XI zatwierdził jego kult dla Zakonu Dominikanów i archidiecezji wrocławskiej, a w 1753 roku Klemens XIII rozszerzył go na wszystkie polskie diecezje.

Ponowny rozwój kultu nastąpił w połowie XX wieku, kiedy po 140-letniej przerwie dominikanie powrócili do stolicy Dolnego Śląska. W 1963 roku Paweł VI na prośbę ówczesnego arcybiskupa wrocławskiego, kard. Bolesława Kominka – ogłosił Błogosławionego Czesława głównym patronem miasta. Od kilku lat Polska Prowincja Dominikanów czyni starania o rozpoczęcie jego procesu kanonizacyjnego. 

(źródło: dominikanie.pl)


Powróć do wszystkich aktualności