Powróć do wszystkich aktualności Uroczystości 11 listopada

ma_a_parada_2.jpg11 listopada odbyło się wiele uroczystości, poprzez które każdy mógł uczcić tak ważną dla Polski rocznicę. Ulicami Wrocławia przeszła Radosną Paradę Niepodległości, odbył się koncert wROCK for Freedom, na którym zagrał Dżem i TSA, uruchomiono projekt  „Spacer po mieście z historią w tle”; w Ostrzeszowie ZHR przygotował projekt „Wolne Miasto” pod patronatem Ośrodka.

Radosna Parada Niepodległości

Program uroczystości:

10.00  Msza Św. celebrowana przez J.E. Abp. Mariana Gołębiewskiego w Bazylice Mniejszej p.w. Św. Elżbiety

11.30 Uroczysty apel niepodległościowy - Rynek, Plac Gołębi

12.00 Radosna Parada Niepodległości - przemarsz ulicami Wrocławia: Rynek - Plac Solny - Kazimierza Wielkiego - Plac Dominikański - Wita Stwosza - Rynek

12.45 pokaz musztry kawaleryjskiej w wykonaniu sekcji konnej Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich

13.00 Ogłoszenie wyników konkursu zorganizowanego przez Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli

Organizatorzy: Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Urząd Miejski Wrocławia, Urząd Marszałkowski WOjewództwa Dolnośląskiego, Biuro Festiwalowe Impart 2016, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ośrodek "Pamięć i Przyszłość".

Koncert wROCK for Freedom

 Wystąpią legendy polskiej muzyki – Dżem i TSA, Hala Orbita, godz. 18.00

Więcej informacji o koncercie

„Spacer po mieście z historią w tle”

„Kto ty jesteś?” „Polak mały”, urodzony i wychowany w moim mieście, otoczony jego tkanką i w nią wrosły. Miasto jest elementem mojej rzeczywistości, przyjmowanym za oczywisty, czasami niedoceniany.

„Spacer po mieście z historią w tle” to propozycja uczczenia Dnia Niepodległości poprzez skoncentrowanie się na naszej tożsamości kulturowej, w poczuciu wdzięczności dla tych, którzy walczyli o to, byśmy mogli ją zachować. Opiera się o debiutującą na rynku aplikację AudioTrip. Dzięki tej technologii do gry może włączyć się nieodpłatnie każdy posiadacz smartfona z systemem operacyjnym Android lub iOS. 11 listopada 2012 r. w ośmiu miastach Polski (Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu) wyruszymy na przechadzkę, by uważniej przyjrzeć się miejscom ważnym dla naszej historii, przypomnieć sobie okoliczności, w jakich nabrały szczególnego znaczenia, posłuchać relacji naocznych świadków i w ten sposób oddać hołd naszym przodkom. Zachęcamy do zabrania ze sobą białych i czerwonych wstążek, by za ich pomocą symbolicznie podkreślić koncentrujący się we wskazanych obiektach pierwiastek polski.

Wrocławską wycieczkę, która poprowadzi nas śladami największej zadymy w historii PRL-u, przygotował Ośrodek "Pamięć i Przyszłość".

Strona na której można pobrać aplikację AudioTrip

Projekt "Wolne Miasto" w Ostrzeszowie

Program uroczystości:

Piątek 09.11.2012 r.

1700 - Kinoteatr: festiwal piosenki patriotycznej /organizator – Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej/

Sobota 10.11.2012 r.

1900 - Kawiarnia Baszta: Dyskusyjny Klub Filmowy – żołnierze wyklęci /organizator – Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej/

Niedziela 11.11.2012 r.

1545 - Rynek:  rozpoczęcie gry miejskiej /organizator – Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej/

1630 - Kinoteatr: koncert patriotyczny /organizator – Ostrzeszowskie Centrum Kultury/przejście uczestników uroczystości na Rynek po zakończeniu koncertu, ustawienie się pocztów sztandarowych, orkiestry, harcerzy na Rynku – ok. godz. 1745

Ok. godz. 1800 - Rynek: apel i podsumowanie wyników gry miejskiej /organizator – Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej

Ok. godz. 1830 - przemarsz kolumny z pochodniami przy akompaniamencie orkiestry ulicami: Kolbego, Sienkiewicza, Kaliską, Zamkową do kościoła pw. Chrystusa Króla /koordynator przemarszu – OSP i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej/. Zatrzymanie się kolumny przy Pomniku Harcerskim celem złożenia wiązanek kwiatów przez harcerzy i kontynuacja przemarszu.

1900 - Kościół pw. Chrystusa: Króla Msza św. w intencji Ojczyzny,

ustawienie się pocztów przed wejściem do kościoła, zajęcie miejsc przez orkiestrę (balkon), harcerzy (wzdłuż naw kościoła), gości i uczestników, wprowadzenie pocztów do kościoła przez księdza proboszcza (kolejność: krzyż, poczty, księża koncelebransi), odprawienie mszy św. zakończone odegraniem przez orkiestrę pieśni: „Boże, coś Polskę”, wyprowadzenie pocztów sztandarowych

Przewidywane zakończenie uroczystości – ok. godz. 2000

Wiecej informacji na stronie www.wolnemiasto.zhr.pl


Powróć do wszystkich aktualności