Powróć do wszystkich aktualności Z pamiętnika Młodej Lekarki www.mloda-lekarka.pl

Mloda_lekarka_koncert.jpgZapraszamy do zwiedzenia wirtualnej wystawy historycznej poświęconej aktorce, podróżniczce, pisarce, satyryczce, autorce słuchowisk radiowych, w tym najsłynniejszego "Z pamiętnika młodej lekarki" – Ewie Szumańskiej.

Bohaterka wystawy była żołnierzem Armii Krajowej. Grała na deskach teatrów w Krakowie i Łodzi, a po przeprowadzce do Wrocławia była aktorką Teatru Dramatycznego. Pod koniec lat 50. rozpoczęła swoją przygodę z mikrofonem, najpierw jako dziennikarka radiowa, później jako autorka skeczy i słuchowisk. Współpracowała m.in. z Andrzejem Waligórskim, Janem Kaczmarkiem czy Kabaretem Elita. Wcielała się w role m.in. Kiki Starorypińskiej, Babci Pimpusiowej i Basieńki z „Rycerzy”. Zasłynęła w eterze jako Młoda Lekarka w autorskiej audycji „Z pamiętnika młodej lekarki”.

Na wystawie można zobaczyć unikalne zdjęcia z okresu kiedy Ewa Szumańska występowała w teatrze, fotografie dokumentujące jej podróże oraz pracę w radio. Ponadto można wysłuchać nagrań legendarnych audycji, zobaczyć rękopisy.

Organizator:
Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”

Projekt i realizacja:
RED Agencja Interaktywna 

Koncepcja, wybór materiałów ikonograficznych i źródłowych, teksty:
Marta Kowalska-Fic

Współpraca:
Katarzyna Bock, Andrzej Jerie, Wojciech Kucharski


Powróć do wszystkich aktualności