Str_01_-_Ok_adka_1.jpgOśrodek wydał pierwszy komiks historyczny „Orędzie”, który w bardzo prostej, obrazkowej formie, opowiada kulisy powstania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich ze słynnym zdaniem Bolesława Kominka „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”. Komiks ukazuje także reakcje władz komunistycznych na to wydarzenie.

Autorem rysunków jest Juliusz Woźny, rysownik, historyk sztuki oraz rzecznik prasowy Ośrodka. Wspólnie z dr. Wojciechem Kucharskim, napisał scenariusz komiksu, a następnie przystąpił do rysowania. Komiks powstawał przez cztery miesiące. Najpierw można było oglądać go na wystawie plenerowej prezentowanej dwukrotnie w przestrzeni miejskiej a teraz także w formie drukowanej.

Publikacje można zakupić w siedzibie Ośrodka oraz w naszym sklepie na allegro.pl

Juliusz Woźny, Orędzie, Wrocław 2013, ss. 24.

cena: 5,00 zł

 

Kulisy historii

Podczas ostatniej sesji Soboru Watykańskiego II polscy biskupi zebrani w Rzymie postanowili wystosować pięćdziesiąt sześć listów - zaproszeń na obchody Millenium Chrztu Polski przypadające na 1966 r. - do episkopatów na całym świecie. Arcybiskupowi wrocławskiemu - Bolesławowi Kominkowi - powierzono napisanie listu do biskupów niemieckich. List ten znany jako Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich stał się jednym z najważniejszych dokumentów w historii Kościoła. Padło w nim fundamentalne zdanie: " udzielamy wybaczenia i prosimy o nie". Orędzie, którego celem było stworzenie warunków do pojednania polsko-niemieckiego zostało wykorzystane przez propagandę komunistyczną przeciw Kościołowi w Polsce, który przygotowywał się do świętowania milenium chrześcijaństwa. Po krótkim okresie dezorientacji Polacy stanęli po stronie hierarchów i tłumnie gromadzili się na kolejnych stacjach milenijnych. Po latach Jan Paweł II wielokrotnie nawiązywał do idei pojednania i przebaczenia. 19 czerwca 1983 r. na Jasnej Górze powiedział: "Przebaczenie jest mocne mocą miłości. Przebaczenie nie jest słabością. Przebaczać - nie oznacza rezygnować z prawdy i sprawiedliwości. Oznacza: zmierzać do prawdy i sprawiedliwości drogą Ewangelii."

Str_2_-_Ok_adka_2.jpg      Str_4_-_G_owy.jpg      

Str_7.jpg      Str_13.jpg