Świadectwa historyczne

Konkurs "Świadectwa historyczne" skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Zadaniem uczestników jest dotarcie do świadków ciekawych wydarzeń oraz przeprowadzenie z nimi wywiadu, który następnie należy skonfrontować z innymi źródłami i wiedzą na temat badanego okresu historycznego.

Prezentacja prac może być dowolna: od tradycyjnej formy pisemnej po filmy i słuchowiska radiowe. Zależy nam, aby uczniowie starali się zrozumieć problemy codzienności tamtych lat oraz dylematy, przed jakimi stawali ich dziadkowie i rodzice. Jednocześnie chcemy zachować od zapomnienia te świadectwa, które mogłyby nigdy nie ujrzeć światła dziennego.

Plakat_www.jpgTym razem uczniowie będą mieli za zadanie stworzyć prace dotyczące tematu „Sport i turystyka na ziemiach zachodnich. Świadectwa historyczne 1945–1989”. Najlepsze z nich zostaną nagrodzone notebookami. Zadaniem uczniów biorących udział w konkursie jest przedstawienie w swych pracach historii i działalności osób, drużyn sportowych, osób uprawiających turystykę. Praca konkursowa może zatem dotyczyć zarówno sportowca, trenera, lokalnej drużyny sportowej, jak i historii ruchu turystycznego, kurortu, preferencji turystycznych. Opisane historie muszą mieścić się w zakreślonych w temacie ramach czasowych (1945-1989) i geograficznych (ziemie przyłączone do Polski po II wojnie światowej, a w szczególności ziemie zachodnie).

Zgłoś swój udział do 30 listopada 2012 r. wysyłając formularz zgłoszeniowy na adres konkurs@pamieciprzyszlosc.pl.

Na prace konkursowe czekamy do 22 marca 2013 r.

 

Materiały do pobrania:

Regulamin konkursu

Zaproszenie

Zgoda na udział w konkursie osób niepełnoletnich

Metryczka pracy

Formularz zgłoszeniowy

 

okladka_calosc_small.jpg „Na tropie historii – czyli jak opracować relację świadka historii” – informator może  pomóc uczniom w realizacji zadań konkursowych. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami w nim zawartymi.

 

 

 

Komisja Konkursowa pod przewodnictwem prof. Joanny Wojdon wyłoniła laureatów VI edycji konkursu „Świadectwa historyczne" obywającej się pod hasłem „Sport i turystyka na Ziemiach Zachodnich. Świadectwa historyczne 1945–1989”.

Kategoria: praca ucznia gimnazjum

I miejsce – Marek Malazdra z Gimnazjum im. Agaty Mróz-Olszewskiej w Bobolicach za pracę „Działalność sportowa w Bobolicach w latach 1946–1989”
II miejsce – Aleksandra Winter z Gimnazjum nr 1 im. M. Skłodowskiej-Curie w Białogardzie za pracę „Historia ruchu turystyczno-krajoznawczego w Białogardzie”
III miejsce – Piotr Petri z Gimnazjum nr 13 w Gorzowie Wielkopolskim za pracę „Całe życie w biegu”

Wyróżnienia:

Wyróżnienie I – Anna Michalak z Gimnazjum im. Agaty Mróz-Olszewskiej w Bobolicach za pracę „Początki powojennego sportu w Bobolicach”
oraz
Wyróżnienie II – Karol Baj z Publicznego Gimnazjum w Zagwiździu za pracę „Sylwetka Jerzego Kowola – niepokonanego mistrza”

Kategoria: praca ucznia szkoły ponadgimnazjalnej:

I miejsce – Katarzyna Bełej z Zespołu Szkół Licealno-Technicznych w Kluczborku za pracę „Międzynarodowy Wyścig Kolarski Juniorów po Ziemi Kluczborskiej i jego inicjator Mieczysław Godzwon”
II miejsce – Hanna Owczarek z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Złotoryi za pracę „Gwiazda sportu”
III miejsce – Aleksandra Gromadowska z Liceum Ogólnokształcącego nr III we Wrocławiu za pracę „Z pasją przez życie - opowieść o Marianie Barańskim - sportowcu i lekarzu”

Wyróżnienia:

Wyróżnienie I – Agata Kluczberg z Liceum ogólnokształcącego nr V w Legnicy za pracę „Bramkarz na zawsze”
Wyróżnienie II (ex aequo)– Tomasz Szydełko z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Złotoryi za pracę „Woltyżerki”
Wyróżnienie II (ex aequo) – Michał Opiełka z Zespołu Szkół w Głuchołazach za pracę „Ktukol Głuchołazy - Życie na dwóch kółkach”

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i zapraszamy na rozdanie nagród, które odbędzie się 21 czerwca 2013r. (piątek) o godzinie 12.00 w sali konferencyjnej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Gratulujemy równie gorąco wszystkim uczestnikom konkursu. Komisja Konkursowa miała trudne zadanie, ponieważ wszystkie prace były na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Dziękujemy nauczycielom za opiekę nad uczestnikami i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.