Powróć do wszystkich aktualności Występ chórów przy Zajezdni

Z okazji 25. rocznicy Zjednoczenia Niemiec w zajezdnia autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej odbył się minikoncert młodzieżowych chórów z Niemiec i Polski.

WP_20151003_09_32_39_Pro__highres.jpgW sobotę 3 października, przypadała 25.rocznica Zjednoczenia Niemiec.  Z tej okazji w historycznym miejscu – zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu, gdzie w sierpniu 1980 roku wybuchł strajk Solidarności, a gdzie dziś powstaje centrum historyczno-wystawiennicze, odbył się mini koncert młodzieżowych chórów z Niemiec i Polski.

Utworów w znakomitym wykonaniu bremeńskiego chóru Bremer Kinder- und Jugendkantorei e. V. oraz wrocławskiego chóru ze Szkoły Muzycznej I st. Im. Grażyny Bacewicz, wysłuchali: pan prezydent Rafał Dutkiewicz, pani Maria Luft, na co dzień pracująca w Federalnym Instytucie ds. Kultury i Historii Niemców w Europie Wschodniej oraz pan Marek Mutor – dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

 

Młodzież złożyła kwiaty po tablicą, upamiętniającą sierpniowe wydarzenia z 1980 roku, podkreślając rolę polskiego ruchu opozycyjnego w proces kształtowania się zjednoczonych Niemiec. Prezydent Rafał Dutkiewicz przy tej okazji przypomniał słowa napisane przez wybitnego niemieckiego historyka, urodzonego we Wrocławiu w 1926 roku: „Teraz, patrząc z oddali, widziałem jak Wrocław lat osiemdziesiątych (ubiegłego stulecia) nabierał nowego, szlachetnego znaczenia, stając się twierdzą "Solidarności" tego polskiego ruchu społecznego, który doprowadził do samowyzwolenia Europy Wschodniej, a także do zjednoczenia Niemiec (piątych Niemiec w moim życiu)."

Więcej zdjęć z wydarzenia można znaleźć na profilu Ośrodka na fb.


Powróć do wszystkich aktualności